مطالب خواندنی

تشک روی زمین یا روی تخت؟

8 نکته که قبل از خوابیدن روی تشک روی زمین باید بدانید!

در سال‌های اخیر خوابیدن با تشک مستقیم روی زمین محبوبیت زیادی پیدا کرده است. یکی، کنار گذاشتن پایه یا چارچوب تخت راهی برای صرفه جویی در هزینه است. تشک روی زمین نیز جذابیت زیبایی شناسی منحصر به فردی دارد. و به اتاق خواب شما حس مینیمالیستی می دهد. با این حال، این حالت خواب دارای اشکالات قابل توجهی هم هست.

شما احتمالا به شدت از خوابیدن با تشک خود روی زمین، صرف نظر از برند، نوع یا مدل تشک ، منصرف می شوید. پایه تشک ساختار، پشتیبانی و بهداشت لازم را فراهم می کند. همه تشک ها باید روی یک سطح صاف و مرتفع قرار بگیرند تا بدن شما را به درستی پشتیبانی کند. و وزن شما را توزیع کند و در هنگام خواب، گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زا را از صورت شما دور نگه دارد. خوابیدن با تشک روی زمین این مزایا را ندارد و احتمالاً ضمانت تشک شما را باطل می کند

در این راهنما، به عواقب خوابیدن با تشک روی زمین می پردازیم. به این ترتیب، می توانید تصمیم آگاهانه ای در مورد تنظیم خواب خود بگیرید. و اگر تشک خود را روی زمین نگه میدارید، می دانید چه اقدامات احتیاطی را باید انجام دهید.

بنابراین، هشت نکته را در مورد خوابیدن با تشک خود مستقیماً روی کف اتاق خواب خود در نظر داشته باشید.

۱- سطح زمین

به خصوص اگر در خانه ای قدیمی با چوب های سخت یا فرش قدیمی زندگی می کنید، ممکن است کف اتاق خواب شما کاملاً صاف نباشد. برای توزیع مناسب وزن و تراز ستون فقرات، باید تشک خود را روی سطحی سفت و یکدست قرار دهید. به همین دلیل است که پایه تشک بسیار مهم است، حتی اگر فقط یک پلت فرم ساده و محکم باشد.

۲- مزایا و خطرات سلامتی

آیا خوابیدن با تشک روی زمین فوایدی برای سلامتی دارد؟ متأسفانه، تحقیقات کافی برای حمایت از این ایده وجود ندارد. با این حال، برخی از خواب آوران به طور حکایتی گزارش می دهند. که خوابیدن با تشک خود روی زمین یا مستقیماً روی زمین به کاهش کمردرد و بهبود وضعیت بدن کمک می کند.

قبل از جدا کردن چارچوب تخت خود، باید دسترسی تخت را نیز در نظر بگیرید. اگر تشک خود را روی زمین بخوابید، ممکن است مناسب نباشد. اگر تحرک محدودی دارید، درد مزمن یا هر بیماری دارید که خارج شدن از تخت را دشوار می کند.

۳- واکنش های آلرژیک به گرد و غبار

حتی اگر خانه‌ای تمیز داشته باشید، کف‌ها به سرعت آلوده می‌شوند. مواردی ماننند مو، سلول های مرده پوست، کنه های گرد و غبار، کپک ها و موارد دیگر روی کفپوش یا فرش شما جمع می شوند. اگر با تشک خود روی زمین بخوابید، فاصله کمی بین شما و این عناصر ناخوشایند وجود دارد. خوابیدن با تشک روی زمین می تواند شما را در معرض آلرژن ها و محرک ها قرار دهد و کنه های گرد و غبار عامل اصلی آلرژی و آسم هستند.

اگر مجبورید تشک خود را مستقیماً روی زمین بگذارید، می توانید اقدامات احتیاطی را برای محافظت از تشک خود و به حداقل رساندن آلرژن ها انجام دهید. این کار به اندازه بالا بردن تشک شما موثر نیست. اما استفاده از محافظ تشک ضد آب می تواند کمک زیادی به تمیز و خشک نگه داشتن تشک شما کند.

۴- مراقب کپک باشید!

تهویه تشک یک هدف اولیه برای پایه تشک است. بالا بردن تشک با یک سکو، چارچوب تخت یا پایه آن را از روی زمین بلند می کند و اجازه می دهد هوای تازه از همه طرف به داخل جریان پیدا کند. این کمک می کند تا تشک شما تازه و خشک بماند و از تجمع رطوبتی که باعث ایجاد کپک و کپک می شود جلوگیری می کند. اگر تشک خود را مستقیماً روی زمین بخوابید، تخت شما جایی برای تنفس ندارد. در عوض، تشک رطوبت گیر کرده در فرش یا کفپوش شما را جذب می کند. این نه تنها غیربهداشتی است، بلکه باکتری ها می توانند به کف تشک آسیب بزنند.

 

۵- اجازه گردش هوا را بدهید!

همانطور که در بالا توضیح داده شد، تشک ها نیاز به تنفس دارند. اگر ترجیح می دهید که تشک خود را مستقیماً روی زمین بخوابید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید و به طور دوره ای تشک خود را هوا دهید. توصیه نمی کنیم تشک خود را بکوبید تا از گرد و غبار پاک شود، اما می توانید آن را برای چند ساعت در کنار خود نگه دارید تا هوا به گردش درآید. دور از راه حل کامل است، اما بهتر از اجازه دادن به رشد کپک است.

 

۶-مراقب خزنده ها باشید!

مردم آراکنوفوبیک، مراقب باشید. نزدیک بودن به زمین باعث می شود آن خزنده های خزنده راحت به تخت شما بروند. عنکبوت‌ها، مورچه‌ها، کک‌ها، موریانه‌ها، سوسک‌ها، سوسک‌ها، ماهی نقره‌ای و ساس‌ها همگی موجودات خانگی رایجی هستند که نمی‌خواهید در کنار آنها بیدار شوید.

 

۷-دما

هوای گرم بالا می رود، بنابراین ممکن است کف شما خنک ترین قسمت اتاق خواب شما باشد. با این حال، این دلیل خوبی برای کنار گذاشتن چارچوب تخت و خوابیدن نزدیک به زمین نیست. گزینه‌های تشک خنک‌کننده زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما در مبارزه با تعریق شبانه کمک کند و در طول شب راحت بمانید.

 

۸-چه نوع تشکی

باز هم، ما به شدت توصیه می کنیم که از پایه یا فونداسیون صرف نظر از نوع تشک خود استفاده کنید. گفته می شود، برخی از انواع تشک ها برای استفاده روی زمین مناسب تر از بقیه هستند. تشک های داخلی و هیبریدی ساختار داخلی بیشتری نسبت به نمونه های فومی خود دارند. و لایه های سیم پیچ آن ها به خوبی تهویه می شوند. از طرف دیگر تشک های مموری فوم حساس به حرارت به سطحی کاملا صاف نیاز دارند. و به خصوص در برابر رطوبت آسیب پذیر هستند که باکتری ها را جذب می کند.

تشک روی زمین یا روی تخت؟

سوالات متداول
  • آیا قرار دادن تشک من روی زمین گارانتی من را باطل می کند؟

بله، خوابیدن با تشک روی زمین ممکن است گارانتی شما را باطل کند. بسیاری از شرکت های تشک در شرایط گارانتی خود مشخص می کنند که شما باید از تشک خود با فونداسیون مناسب استفاده کنید.

 

  • سطح بالای تشک شما چقدر باید از کف باشد؟

ارتفاع تشک و فونداسیون ایده آل شما به نوع بدن، سلامتی و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. اگر مشکل حرکتی یا درد دارید، ممکن است بخواهید روی تشکی با پشتیبانی از لبه های پیشرفته سرمایه گذاری کنید تا بتوانید به راحتی روی لبه تخت خود بنشینید و دسترسی را آسان تر کنید. یک پایه قابل تنظیم نیز ممکن است دسترسی را بهبود بخشد.

 

  • چگونه کف خود را برای تشک خود آماده کنیم؟

اگر ترجیح می دهید با تشک خود روی زمین بخوابید، می خواهید مطمئن شوید که کف تا حد ممکن تمیز است. برای آماده سازی، کف را تمیز کنید یا از یک فرش شوی برای اطمینان از فضای خواب تازه استفاده کنید. سپس کل ناحیه و تشک را جاروبرقی بکشید.

 

  • آیا می توانید فنر جعبه ای را روی زمین قرار دهید؟

فنرهای جعبه ای برای استفاده در چارچوب تخت طراحی شده اند، بنابراین توصیه می شود فنر جعبه خود را مستقیماً روی زمین قرار دهید.

 

  • آیا می توانید تشک را مستقیماً روی زمین بر روی لت ها قرار دهید؟

توصیه نمی شود تشک خود را مستقیماً روی تخته ها روی زمین قرار دهید. لت ها طوری طراحی شده اند که در یک قاب گنجانده شوند. لت های زیر تشک به تنهایی ثبات یا پشتیبانی کافی برای تشک شما ایجاد نمی کنند.

 

  • چگونه تختم را از غلت زدن منع کنم؟

اگر تشک خود را بدون پایه روی زمین نگه دارید، ممکن است به اطراف سر بخورد، به خصوص اگر روی کاشی یا سطح لغزنده دیگری باشد. در نظر داشته باشید که یک فرش یا تشک زیر تشک قرار دهید تا آن را در جای خود نگه دارید. اما به یاد داشته باشید که باید فرش یا حصیر را تمیز و خشک نگه دارید.

تماس با تشکچه

تماس با تشکچه

مجموعه کالای خواب تشکچه با بیش از ۱۵ سال تجربه در زمینه تولید و فروش انواع تشک ایرانی و خارجی،تشک مسافرتی،باکس تختخواب،بالش ساده و طبی و… آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *