مطالب خواندنی

اهمیت خواب | چرا خواب مهم است؟

اهمیت خواب

خواب چگونه کار می کند؟ چرا خواب مهم است؟

خواب نقش حیاتی در سلامت و تندرستی در طول زندگی شما دارد. احساسی که هنگام بیداری دارید تا حدی به اتفاقاتی که در هنگام خواب روی می دهد بستگی دارد. در طول خواب، بدن شما برای حمایت از عملکرد سالم مغز و حفظ سلامت فیزیکی شما کار می کند.

اهمیت خواب

در کودکان و نوجوانان، خواب همچنین به رشد و تکامل کمک می کند. خواب ناکافی در طول زمان می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مزمن (طولانی مدت) را افزایش دهد. همچنین می تواند بر میزان خوب فکر کردن، واکنش، کار، یادگیری و کنار آمدن با دیگران تأثیر بگذارد. بیاموزید که خواب چگونه بر قلب و سیستم گردش خون، متابولیسم. سیستم تنفسی و سیستم ایمنی شما تأثیر می گذارد و چقدر خواب کافی است.

 

قلب و سیستم گردش خون :

هنگامی که به خواب می روید و وارد خواب غیر REM می شوید، فشار خون و ضربان قلب شما کاهش می یابد. در طول خواب، سیستم پاراسمپاتیک بدن شما را کنترل می کند و قلب شما به اندازه زمانی که بیدار هستید کار نمی کند. در طول خواب REM و هنگام بیداری، سیستم سمپاتیک شما فعال می شود و ضربان قلب و فشار خون شما را به سطوح معمول در زمانی که بیدار و آرام هستید افزایش می دهد. افزایش شدید فشار خون و ضربان قلب پس از بیدار شدن با آنژین صدری، یا درد قفسه سینه و حملات قلبی مرتبط است.

چرا خواب مهم است؟

افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند یا اغلب در طول شب از خواب بیدار می شوند ممکن است در معرض خطر بیشتری از موارد زیر باشند:

  • بیماری عروق کرونر قلب
  • فشار خون بالا
  • چاقی
  • سکته

هورمون ها و خواب :

بدن شما هورمون های مختلفی را در ساعات مختلف روز تولید می کند. این ممکن است به الگوی خواب شما یا ساعت شبانه روزی شما مربوط باشد. در صبح، بدن شما هورمون‌هایی ترشح می‌کند که هوشیاری را افزایش می‌دهند، مانند کورتیزول که به بیدار شدن شما کمک می‌کند. سایر هورمون ها دارای الگوهای 24 ساعته هستند که در طول زندگی شما متفاوت است. به عنوان مثال، در کودکان، هورمون‌هایی که به غدد می‌گویند تستوسترون، استروژن و پروژسترون ترشح می‌کنند، در نبض‌های شبانه ساخته می‌شوند و با نزدیک شدن به بلوغ، نبض‌ها بزرگ‌تر می‌شوند.

 

متابولیسم و ​​خواب :

روشی که بدن شما چربی را مدیریت می کند، بر اساس ساعت های شبانه روزی مختلف، از جمله ساعت های کبد، چربی و ماهیچه ها متفاوت است. به عنوان مثال، ساعت های شبانه روزی اطمینان حاصل می کنند که کبد شما برای کمک به هضم چربی ها در زمان های مناسب آماده است. اگر در زمان‌های غیرمعمول غذا بخورید، ممکن است بدن شما چربی‌ها را به شکل متفاوتی مدیریت کند.

 

مطالعات نشان داده اند که نداشتن خواب کافی و با کیفیت می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • سطوح بالاتر هورمون هایی که گرسنگی را کنترل می کنند، از جمله لپتین و گرلین، در داخل بدن شما.
  • کاهش توانایی پاسخگویی به انسولین.
  • افزایش مصرف مواد غذایی به ویژه غذاهای چرب، شیرین و شور.
  • کاهش فعالیت بدنی.
  • سندرم متابولیک.
  • همه اینها باعث اضافه وزن و چاقی می شود.

 

سیستم تنفسی و ایمنی

در طول خواب، کمتر و کمتر عمیق نفس می‌کشید و اکسیژن کمتری دریافت می‌کنید. این تغییرات می تواند در افرادی که مشکلات سلامتی مانند آسم یا انسداد مزمن ریه دارند، مشکلاتی ایجاد کند. علائم آسم معمولاً در هنگام خواب صبح زود بدتر می شود. به همین ترتیب، مشکلات تنفسی در افرادی که به بیماری های ریوی مبتلا هستند، می تواند در طول خواب بدتر شود.

خواب همچنین بر بخش‌های مختلف سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد که در ساعات مختلف روز فعال‌تر می‌شوند. به عنوان مثال، زمانی که می خوابید، نوع خاصی از سلول های ایمنی سخت تر کار می کنند. به همین دلیل افرادی که به اندازه کافی نمیخوابند ممکن است بیشتر در معرض سرماخوردگی و سایر عفونت ها قرار گیرند.و اینجاست که اهمیت خواب بیشتر احساس میشود.

 

مشکلات تفکر و حافظه

خواب به یادگیری و شکل گیری خاطرات بلند مدت کمک می کند. نداشتن خواب کافی یا خواب با کیفیت پایین می تواند منجر به مشکلات تمرکز بر روی کارها و تفکر واضح شود. دیگر صفحات ما را برای اطلاعات بیشتر در مورد تأثیر خواب بر عملکرد فعالیت های روزانه، بخوانید:

نکات جالب و خواندنی در مورد روانشناسی خواب

ساعت خواب افراد باهوش،موفق و مشهور دنیا

قانون سحرخیزی | چطور صبح زود از خواب بیدار شویم؟

تماس با تشکچه

تماس با تشکچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *